• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★★

  • Ghost Stories

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Muppets Most Wanted

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • The Muppets

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★★

  • The Mist

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★★

  • Land of the Dead

    ★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Shadow of the Vampire

    ★★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Day of the Dead

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Vincent

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • And Then There Were None

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The House of Ghosts

    ★★★★½

  • The Haunted Castle

    ★★★★