Gyayak has logged 146 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Call

The Call

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry