• Beauty and the Beast

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • Predator 2

    ★★

  • Home Alone

    ★★★½

  • Die Hard 2

  • Back to the Future Part III

  • Pretty Woman

  • The Hunt for Red October

  • Back to the Future Part II

  • Licence to Kill

  • Batman

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★

  • Die Hard

  • Good Morning, Vietnam

  • Dirty Dancing

  • Predator

    ★★★½

  • Labyrinth

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

  • Gremlins

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • The NeverEnding Story

  • Beverly Hills Cop

  • Never Say Never Again

  • Octopussy

  • Return of the Jedi

  • The Blues Brothers

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

  • Watership Down

  • Dawn of the Dead

  • The Spy Who Loved Me

  • Star Wars

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Jungle Book

  • Goldfinger

  • Contempt

    ★★★★

  • From Russia with Love

  • The Birds

  • Dr. No

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★

  • Ben-Hur

  • Vertigo

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Bambi

  • Dumbo

  • The Great Dictator

  • The 39 Steps

    ★★★