Patrick has logged 276 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Edit this entry  
23
The Monk And The Monkey

The Monk And The Monkey

2010
×
Edit this entry  
23
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
World War Z

World War Z

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brave

Brave

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★½
Edit this entry  
12
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
06
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★½
Edit this entry  
02
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★
Edit this entry  
26
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★
Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★½
Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Paranoia

Paranoia

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
Edit this entry  
11
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★½
Edit this entry  
10
Inseparable

Inseparable

2007
×
Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
10
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★½
Edit this entry  
09
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside North Korea

Inside North Korea

2006
×
Edit this entry  
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Less than Zero

Less than Zero

1987
×
★★½
Edit this entry  
27
In Bob We Trust

In Bob We Trust

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry