Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Election

Election

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The American President

The American President

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry