Patrick has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harvey

Harvey

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry