Paulie has logged 171 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hell Baby

Hell Baby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wraith

The Wraith

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Water

Dark Water

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Terrified

Terrified

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night School

Night School

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mimic

The Mimic

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nesting

The Nesting

1981
×
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry