Derek has logged 586 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Todd Barry: Spicy Honey

Todd Barry: Spicy Honey

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After the Fox

After the Fox

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Indiscretion of an American Wife

Indiscretion of an American Wife

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Santa Paws 2: The Santa Pups

Santa Paws 2: The Santa Pups

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Michelle Wolf: Nice Lady

Michelle Wolf: Nice Lady

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry