Derek has logged 661 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Man Made Monster

Man Made Monster

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Space

Dead Space

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Magic 2

Black Magic 2

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zombie Army

Zombie Army

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shock Cinema: Volume Three

Shock Cinema: Volume Three

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Valley of the Zombies

Valley of the Zombies

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lucifer

Lucifer

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmares

Nightmares

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Curse of Evil

Curse of Evil

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel

Angel

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Manor

The Manor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightmares

Nightmares

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Busman's Honeymoon

Busman's Honeymoon

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Ape Man

Return of the Ape Man

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taintlight

Taintlight

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Jungle Captive

The Jungle Captive

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fast Getaway

Fast Getaway

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry