pavitra has logged 208 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
31
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kumbalangi Nights

Kumbalangi Nights

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Buoyancy

Buoyancy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Edit this entry  
25
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Impulse

Impulse

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Immortal Life of Henrietta Lacks

The Immortal Life of Henrietta Lacks

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ludo

Ludo

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Chhalaang

Chhalaang

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Two

Two

1965
×
Read the review Edit this entry  
13
Bala

Bala

1976
×
Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Chup Chup Ke

Chup Chup Ke

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Court

Court

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Edit this entry  
31
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jaane Tu... Ya Jaane Na

Jaane Tu... Ya Jaane Na

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ankhon Dekhi

Ankhon Dekhi

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bhagam Bhag

Bhagam Bhag

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Phir Hera Pheri

Phir Hera Pheri

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Elles

Elles

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Angamaly Diaries

Angamaly Diaries

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Edit this entry