• Doubt

    Doubt

    ★★★★

    I have doubts too and I don't like them! 😤

  • 2046

    2046

    ★★★★★

    A perfect follow-up to In The Mood For Love.

  • Apollo 11

    Apollo 11

    ★★★½

    It won't exactly turn your opinion on Apollo 11 upside down but the archival footage and audio recordings the filmmakers have collected is amazing and the restoration work done on it is impressive. If you fancy astronomy, it will be right up your alley.

  • His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★★

    And I thought The Rise of Skywalker had a break-neck pace...

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★

    That final shot, which combines American exceptionalism with a perpetrator of domestic abuse... Clever stuff, Mr. Kubrick, very clever.

  • And Then We Danced

    And Then We Danced

    ★★★★½

    Yet another proof that ending a movie with a dance scene is ALWAYS a good choice.

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★

    Did David Lynch see this film before making the casting calls for Twin Peaks?

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    James Gunn should seriously chill out about Martin Scorsese and his thoughts on superhero films because he is not part of the problem. His Suicide Squad film feels like a movie with good action setpieces, nice art direction, well-composed shots and a compelling story that even criticizes US interventionism! Calm down, dude! You're not part of the problem.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    A chivalric tale of immense beauty. Dev Patel shines as a young profligate who has to grow up and take responsibility for his life. A film that I will stay with me for a while.

  • Crimson Peak

    Crimson Peak

    ★★★★

    This movie owns, and yet it got lukewarm reception? You all really have no taste.

  • Annette

    Annette

    ★★★½

    👏 More 👏 creepy 👏 baby 👏 dolls! 👏

  • Summer of 85

    Summer of 85

    ★★★★½

    This film and Luca would make a killer double feature.