• Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★

    This is a film about fighting fascism.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★½

    The best commercial the city of Vienna could have ever asked for.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    How have I not seen this film before? Utter perfection.

  • Down with Love

    Down with Love

    ★★★★½

    What a gas! A perfect update to the formula of Doris Day and Rock Hudson rom-com. The costumes, the interiors, the snappy dialogue! And that cheeky split-screen scene, oh my! Might not be evryone's cup of tea but it definitely was mine.

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★★★

    Not enough action movies with Emily Blunt as the lead imo.

  • The Treasure of the Sierra Madre

    The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

    Nothing will keep you sane as well as a good attitude, eh?

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    Luca is a step back in scope for Pixar - its story revolves around a local race with a cash prize big enough to get a barely functioning Vespa - but this suits the film well. A great tale of childhood friendships with some of the most appealing animation Pixar has done in years - I'm really happy this film embraced a more cartoony look.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    The greatest magic trick this film has pulled off was not that it made drinking look good (it very much didn't.) It's that it convinved me that Mads Mikkelsen, the actor with one of the most striking and unique faces in the business right now, is a mediocre history teacher who has marital issues.

  • Johnnie Waterman

    Johnnie Waterman

    ★★★★

    Miracles and demons and washing feet and hot babes, oh my!

  • The Killing

    The Killing

    ★★★★

    I guess I know where Kubrick's fascination with women who are taller than their spouses came from.

  • Ema

    Ema

    ★★★★

    This movie is so chaotic.

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    Don't let its Oscar-baity exterior fool you. This film is not afraid to tap into psychological thriller teritory to convey the emotions of a person with dementia. I was expecting Haneke's Amour and I got something that is much more in vein of The Women In The Window and thank God for that.