Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Great Hack

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Brad's Status

    ★★★★★

  • The Times of Harvey Milk

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Her Smell

    ★★★★½

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★½

  • Hell House LLC

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 103 Films watched
  • 8.6 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Upgrade

Jun 30

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Last Film

Cats

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
51 films
Horror
41 films
Thriller
29 films
Comedy
24 films
History
13 films
Documentary
13 films
Mystery
12 films
Sci Fi
11 films
Fantasy
10 films
Crime
10 films
USA
82 films
UK
14 films
Canada
9 films
Australia
6 films
China
6 films
France
4 films
New Zealand
3 films
Germany
3 films
Japan
2 films
Mexico
2 films
English
97 films
Italian
10 films
Spanish
10 films
French
8 films
German
5 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films
Latin
3 films
Wolof
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paul’s most liked review

Re-Animator

★★★★½

Such a gloriously neon green blast of insane fun. Jeffrey Combs is a force of nature

More reviews

Paul’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Above Majestic
Average weighted rating:

2.2

Films Paul watched in 2019

  • Cats
  • Bombshell
  • The Two Popes
  • Kid Auto Races at Venice
  • A Trip to the Moon
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Sweetheart
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • The Other Side of Hope
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Christmas Evil
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Pilgrim
  • The Hug
  • A.M.I.
  • The Times of Harvey Milk
  • Atlantics
  • Black Christmas
  • The Report
  • The Brink
  • Waves
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • We Have Always Lived in the Castle
  • 78/52
  • 21 Bridges
  • Marriage Story
  • Her Smell
  • One Child Nation
  • Bride of Re-Animator
  • Above Majestic
  • Re-Animator
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • Queen & Slim
  • Honey Boy
  • Brittany Runs a Marathon
  • Knives Out
  • The King
  • The Irishman
  • Ford v Ferrari
  • Anna and the Apocalypse
  • The Birth of a Nation
  • Night of the Comet
  • The Game Changers
  • The Evil Dead
  • Parasite
  • Sherlock, Jr.
  • Better Watch Out
  • Nightmare Cinema
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Batman: The Killing Joke
  • Haunt
  • I Live in Fear
  • Terminator: Dark Fate
  • Jojo Rabbit
  • They Shall Not Grow Old
  • Doctor Sleep
  • Dolemite Is My Name
  • Harriet
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Old Man & the Gun
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Gwen
  • The Babadook
  • Brad's Status
  • Annabelle Comes Home
  • A Star Is Born
  • 20,000 Days on Earth
  • 12 Years a Slave
  • The Furies
  • Pure
  • I Trapped the Devil
  • Little Monsters
  • The Lighthouse
  • The Taking of Deborah Logan
  • The Great Hack
  • Eli
  • 3 from Hell
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Addams Family
  • In the Tall Grass
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Hell House LLC
  • Judy
  • Black Christmas
  • Why Horror?
  • Hell House LLC III: Lake of Fire
  • Joker
  • One Cut of the Dead
  • Carrie
  • Evil Dead II
  • St. Agatha
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Tigers Are Not Afraid
  • Ad Astra
  • Aquarela
  • Crawl
  • Upgrade

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more