Highest rated films

  • Save Ralph

    ★★★★½

  • The Power

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★½

  • The White Tiger

    ★★★½

  • kid 90

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Nobody

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The Fall

    ★★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • High Noon

    ★★★★★

  • Quo Vadis, Aida?

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 49.6 Average per month
  • 13.1 Average per week

Milestones

First Film

Skin: A History of Nudity in the Movies

Jan 1

Most Watched

Nomadland

twice

American Psycho

twice

Malcolm & Marie

twice

Lovers Rock

twice

Last Film

Kill, Baby... Kill!

May 11

Genres, countries & languages

Drama
115 films
Horror
79 films
Thriller
58 films
Comedy
44 films
Documentary
35 films
Crime
20 films
Sci Fi
18 films
Action
18 films
Romance
17 films
Animation
15 films
USA
139 films
UK
37 films
France
27 films
Canada
16 films
Germany
14 films
Italy
12 films
Japan
12 films
South Korea
6 films
Romania
5 films
India
5 films
English
196 films
French
26 films
Spanish
23 films
Italian
15 films
German
12 films
Japanese
12 films
Chinese
11 films
Korean
7 films
Hungarian
5 films
Romanian
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paul’s most liked review

Nobody

★★★

This movie is pretty inconsistent and at times rushed. And I don't mean compared to an important art house film. I mean compared to the John Wick style of filmmaking, this felt a little off. Like in the first fight, Hutch is barely able to take 5 thugs on a…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Mishima: A Life in Four Chapters
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Let's Scare Julie
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Filming Haneke

Films Paul watched in 2021

  • Kill, Baby... Kill!
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Starlet
  • The Fall
  • McCabe & Mrs. Miller
  • An American Werewolf in London
  • Professor Goudet's Lessons
  • The Piano Teacher
  • Drills
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Flowers of War
  • The Iron Ministry
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Child's Play 3
  • Synchronic
  • Black Pond
  • Trafic
  • The Untamed
  • Attack of the Demons
  • It Cuts Deep
  • Malmkrog
  • The Fall
  • In Search of Darkness: Part II
  • Limbo
  • Hair Wolf
  • The Hall of Lost Steps
  • Stranger by the Lake
  • Mortal Kombat
  • Spontaneous
  • The Social Network
  • The Power
  • Lore
  • 35 Shots of Rum
  • The Seventh Victim
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • Cinema Novo
  • The Dig
  • Suburban Birds
  • The Dinner Party
  • Uncle
  • South
  • At Eternity's Gate
  • The Old Dark House
  • The Unholy
  • Let the Bullets Fly
  • The Mole Agent
  • Killer Workout
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Father
  • Bad Trip
  • Cuatro Paredes
  • Among the Living
  • A Colony
  • Blind Chance
  • Prom Night
  • On the Seventh Day
  • The Video Dead
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • Nobody
  • Save Ralph
  • Filming Haneke
  • Violation
  • Another Round
  • Let's Scare Julie
  • Light from Light
  • A Month of Single Frames
  • Code Unknown
  • Pelé
  • Yellow Fever
  • Night of the Living Dead
  • Epicentro
  • Audrey
  • Do Not Split
  • Edge of the Axe
  • Seaspiracy
  • White Eye
  • A Hell of a Note
  • The Letter Room
  • Two Distant Strangers
  • Feeling Through
  • Yes-People
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • Opera
  • If Anything Happens I Love You
  • Genius Loci
  • Burrow
  • Hamilton
  • Penguin Bloom
  • Beyond Clueless
  • Suburbia
  • Honest Thief
  • Minari
  • The Church
  • kid 90
  • MOTHER
  • Zebraman
  • Nomadland
  • The Last Blockbuster
  • Slaxx
  • Piranha
  • Pale Flower
  • Raya and the Last Dragon
  • Ex Machina
  • Sonic the Hedgehog
  • A Nightmare Wakes
  • Psychomania
  • Boss Level
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Fulci for Fake
  • The Stylist
  • Lucky
  • Dead Pigs
  • Open 24 Hours
  • High Noon
  • Judas and the Black Messiah
  • Tokyo Drifter
  • Education
  • The Rabbit Hunters
  • Lift You Up
  • Trespassers
  • Blood Kin
  • Meanwhile on Earth
  • Sweet Country
  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris
  • American Psycho
  • Before the Fire
  • Martin Eden
  • Mars Attacks!
  • Walker
  • Them
  • I Care a Lot
  • Brothers
  • Intruders
  • The Queen of Black Magic
  • The Queen of Black Magic
  • District 9
  • The Dark and the Wicked
  • Silver Bullet
  • Freaky
  • American Psycho
  • Antebellum
  • Citadel
  • Anything for Jackson
  • Nomadland
  • Microwave Massacre
  • The New York Ripper
  • Woman on the Beach
  • Hiroshima Mon Amour
  • Malcolm & Marie
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • You're Next
  • 12 Hour Shift
  • Ministry of Fear
  • Tropic Thunder
  • The Wolf House
  • They Live by Night
  • Hunted
  • Alex Wheatle
  • Zombi Child
  • Time
  • One False Move
  • Pieces of a Woman
  • After Midnight
  • Rawhead Rex
  • Devil Dog: The Hound of Hell
  • Call of Cuteness
  • The Museum of Imagination
  • Malcolm & Marie
  • Hill of Freedom
  • Avengers: Endgame
  • But I'm a Cheerleader
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • The Quick and the Dead
  • The Dance of Reality
  • A Blade in the Dark
  • Save Yourselves!
  • You Were Never Really Here
  • Belle of the Nineties
  • No Country for Old Men
  • My Octopus Teacher
  • Slumber Party Massacre II
  • August 32nd on Earth
  • Onward
  • The Marksman
  • Chopping Mall
  • The White Tiger
  • Mank
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Fingers
  • Funny Games
  • The Picture of Dorian Gray
  • Unrelated
  • The Canterville Ghost
  • Hellmaster
  • The Midnight Sky
  • The Devil-Doll
  • All the Vermeers in New York
  • The Stepfather
  • Fatale
  • Claire's Camera
  • Mutts
  • The Nest
  • The Velvet Vampire
  • I'm Your Woman

See all 248

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more