PeacefulDawn has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Read the review Edit this entry  
27
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
3%

3%

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aurora Mortis

Aurora Mortis

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
½
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Host

The Host

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
3%

3%

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tron

Tron

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dancer

Dancer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gilda

Gilda

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry