PeacefulDawn has logged 37 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Box

Box

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cut

Cut

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumplings

Dumplings

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

2019
×
Read the review Edit this entry