alice has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Sing

Sing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★½
Edit this entry  
26
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
False Confessions

False Confessions

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
After-School Special

After-School Special

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry