• Moxie

    ★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Prom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★½

  • My First Summer

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★

  • Supernova

    ★★★★½

  • Kiss the Ground

    ★★★★

  • Freeman

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • The World to Come

    ★★★½

  • Cicada

    ★★★

  • Gossamer Folds

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

    ★★★★★

  • Chance

    ★★★★½

  • Unorthodox

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Breaking Fast

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • No Hard Feelings

    ★★★

  • Ellie and Abbie (and Ellie's Dead Aunt)

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Downhill

    ★★½

  • Promising Young Woman

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Cuties

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★★½

  • Moonlit Winter

    ★★★★

  • Ruby

    ★★★★★

  • Twilight's Kiss

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Kuessipan

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • True History of the Kelly Gang

  • Babyteeth

    ★★★★

  • Ema

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

  • No Time for Quiet

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • The Archivettes

    ★★★★

  • Holy Trinity

    ★★★

  • Catherine Opie b. 1961

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½