isa has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry