Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Box

Black Box

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prevenge

Prevenge

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry