• Trainspotting

    ★★★★

  • The Santa Clause

    ★★½

  • Muriel's Wedding

    ★★★★

  • Addams Family Values

    ★★½

  • Coneheads

    ½

  • Dracula

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★★

  • The Addams Family

    ★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Friday the 13th

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Dr. Who and the Daleks

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★