Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lenny

Lenny

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Edit this entry