petreemc has logged 257 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Midori

Midori

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Comey Rule

The Comey Rule

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Shore

Shore

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Revolver

Revolver

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Search of Blind Joe Death: The Saga of John Fahey

In Search of Blind Joe Death: The Saga of John Fahey

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dekalog

Dekalog

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
04
300

300

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Peep Show

Peep Show

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Even Cowgirls Get the Blues

Even Cowgirls Get the Blues

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
½
Read the review Edit this entry