petreemc has logged 69 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Gummo

Gummo

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry