petreemc has logged 28 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Click

Click

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hillary

Hillary

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Pianist

The Pianist

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Future

The Future

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy End

Happy End

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jazz

Jazz

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry