• Ron's Gone Wrong

    Ron's Gone Wrong

    ★★★½

    Although it is treated here through a modern and contemporary approach, a topic like friendship and acceptance of others is timeless and always current. It is clear that modern technology is emphasized here, so it seems relevant. The film has a few good moments and jokes that made me laugh. Maybe it takes a little too long for the kids and some scenes probably needed to be shortened so it would last shorter and get on quality. The lesson of the film is a good, solid film for children.

  • Phantoms

    Phantoms

    Film looks like a bad copy of a few movies that are much better. The first half of the film still makes some sense because it is a mystery with elements of horror, but later the quality drops drastically. I’m honestly amazed at how some actors have agreed to star in a film like this. Extremely bad, boring and barely watchable film.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★½

    Although I liked the first part and it entertained me, this film completely disappointed me. When this movie is bad for me then it’s really time to think well. It neither amused me nor made me laugh. The script is very bad because there is a lot of illogicality, and little has been explained that has confused me. They were in a hurry in the movie a couple of times and I felt it. Questionnaires popped up over my head…

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ★★½

    I don’t know how much it’s up to me (probably a lot), but I notice that I don’t like a lot of movies from the eighties, and they enjoy some cult status. The story from the movie didn’t interest me too much. The horror wasn’t scary, and it took a long time to wait for it. The comedy wasn’t funny to me, and the trash elements towards the end were too much for me.

  • Brain on Fire

    Brain on Fire

    ★★½

    It looks like an extended episode of Dr. House, but without Dr. House. So nothing special.

  • The Orphanage

    The Orphanage

    ★★½

    I was expecting horror, and I got a mystery. The movie doesn't even have a single scary scene, only a couple of creepy ones. Basically this isn’t a bad movie at all because it has a good mystery and story, but I have to admit I didn’t like it. I didn’t like the unfolding of the film and the ending itself, which lowers the film’s overall rating.

  • Hair

    Hair

    ★★★

    It is true that this is a cult and very famous musical, but it did not delight me much. Maybe it’s up to me too because I’m not usually a fan of musicals. Unusual musical numbers and music that interrupted the action was a tempo that didn’t suit me. The characters weren’t well worked out, and the only character I liked was the hippie Berger played by Treat Williams however he was portrayed as an extremely unusual and not too…

  • Burning

    Burning

    ★★

    Too slow action, too much mystery, little has been explained, and much remains for personal interpretation. After watching it, I felt tired because the movie crushed me. I didn't like any of the characters, so I didn't care about their fates. The film was supposed to be called slow burning.

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★½

    A film about how one of the most famous bad movies ever was made. A movie about a movie. It’s not an original idea, though, but I liked the film. It has been shown that with a little will, effort, great passion and an even greater amount of money, a film can be made. In principle, Tommy succeeded in his idea, although he totally missed absolutely everything in the film industry. A few times I really laughed heartily. James Franco delighted me as the lead role, perhaps acting his best job of his career.

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★★

    Extremely bloody and brutal film, and I mean it literally and figuratively. The characters are tortured and killed in various physical ways, but the film also hits psychology hard. It’s not a typical one-way revenge movie. Definitely not for everyone. Maybe it takes a little too long, some scenes seem superfluous to me.

  • Passenger 57

    Passenger 57

    ★★½

    Maybe this film comes from the golden age of action, but it doesn’t fall into the top. Not even close. In fact, the film is very easily forgotten. There is no depth, no special story, there is a standard hero and a villain who is quite a one-dimensional person. The rest of the characters are underdeveloped and don’t matter much.

  • Near Dark

    Near Dark

    ★★★

    The team from Aliens, which came out just a year before, got together and decided to play vampire. Interestingly, the word vampire is never mentioned in the film. To me personally a solid movie, nothing special. It is often seen that it is a practical B category film, there is no special and great story or great character development. A little story, a little action, a little effect and that's it. Nothing special.