Ivan has written 18 reviews for films rated ★½ .

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★½

    Although I liked the first part and it entertained me, this film completely disappointed me. When this movie is bad for me then it’s really time to think well. It neither amused me nor made me laugh. The script is very bad because there is a lot of illogicality, and little has been explained that has confused me. They were in a hurry in the movie a couple of times and I felt it. Questionnaires popped up over my head…

  • Flatliners

    Flatliners

    ★½

    Honestly, I'm not a fan of the 1990 original, but this version was too bad for me anyway. It uses a similar formula, but the end result was completely different. The characters are totally uninteresting and flat (hahaha intentionally), and the decisions made in the film are not logical. Forcing horror in the second half of the film is a failure. Quite a boring movie.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

    A big mess from the movie, like they had no idea what to do. The film was supposed to be called Harley Quinn because it really has nothing to do with Birds of prey. Harley is the central and main character of the whole film and practically the only positive thing. The other characters are irrelevant, unimportant and do not have a good story behind them and characterization. The main villain is the caricature itself, it is neither funny nor…

  • Cube 2: Hypercube

    Cube 2: Hypercube

    ★½

    The movie was even worse for me than I remember from before. A bad sequel to a solid original brings a similar premise. However, everything is absolutely bad. The story doesn’t exist, the ultimate goal or meaning also doesn’t exist, the characters are bad because they have no role or meaning in the film. It's all just random nonsense.

  • Assassin's Creed

    Assassin's Creed

    ★½

    Extremely poor film adaptation of a popular video game. The script is bad, the story is confusing and vague. They obviously thought they would achieve something with famous and good actors, but it’s all in vain when they have nothing to work with. At times, the film is even boring which sounds unbelieveble considering the theme of the film.

  • Agape

    Agape

    ★½

    It looks and feels like the film isn’t complete. It lasts a little over an hour, which leads to other problems. The characters are not developed, the motives are not explained to the end, many smaller stories have been started, and they have no conclusion. Just like this movie doesn’t have a normal ending. The only goal of the film was to show a controversial topic, but the film itself is not good at all.

  • Life or Something Like It

    Life or Something Like It

    ★½

    What a cheap execution of a potentially good movie theme. In principle, this is a romantic comedy, chick flick, which tries to be a serious film, ie a drama, but it does not succeed. The point of the film is that everyone wants and seeks the perfect life, but when they get it then they realize it’s not the perfect life for them. Often a boring and predictable film, a few times funny, but not when it is intended. Very bad product.

  • The Pink Panther 2

    The Pink Panther 2

    ★½

    Very bad movie. Unlike the first part where I laughed at least a few times, here the jokes never hit the mark. Too bad the great actors got together but contribute absolutely nothing.

  • Beastly

    Beastly

    ★½

    A very bad "modern" version of the classic fairy tale Beauty and the Beast. Some links are obvious with the prigial connection, but everything else is a disaster. The story has holes and illogicalities, the dialogues are weird, and the acting is bad. Neill Patrick Harris plays blind Barney Stinson. I'm not exaggerating at all. I experienced a few cringe moments.

  • Happy End

    Happy End

    ★½

    A family drama without emotions, a set of long shots and scenes without meaning. Boring and long, with no specific action or point. Far from a happy end.

  • Unfriended

    Unfriended

    ★½

    An attempt to create a new horror subgenre and they seem to have succeeded. Unfortunately. Not every new modern thing necessarily has to be positive and good. This is a way to make as much money as possible with as little budget as possible. The characters and the coherent story hardly exist, but that’s why the film features a variety of jump scare scenes.

  • Time of the Wolf

    Time of the Wolf

    ★½

    The film has no introduction or beginning, and no end or conclusion. It starts right at the beginning in medias res and you have to catch conclusions. Graphic violence is a given purpose, the story does not exist but only situations and conflicts between the characters that are caused by the difficult situation in which everyone finds themselves. I don't like this composition of the film.