Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Operation Y and Other Shurik's Adventures

Operation Y and Other Shurik's Adventures

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Watch

The Watch

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
10
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry