• The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Witches

    ★½

  • Run

    ★★★

  • We Are Who We Are

    ★★

  • Sulphur

    ★★★½

  • The New Mutants

  • Scoob!

    ★½

  • Fairy

    ½

  • Escape From Pretoria

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★

  • Onward

    ★★½

  • Gretel & Hansel

    ★½

  • A summoning...

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Turning

    ★½

  • Alone

  • Dorohedoro

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Bombshell

    ★½

  • Little Women

  • Son of a Rich

  • Klaus

    ★★★★

  • Countdown

    ★½

  • The Addams Family

    ★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • The Goldfinch

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • K-12

    ★★★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Nimic

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

  • Spider-Man: Far from Home

    ★½

  • Anna

    ★½

  • Toy Story 4

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Good Omens

    ★★★★★

  • Venice Is Not in Italy

  • Parasite

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Brightburn

    ★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Tolkien

    ★★★½

  • Swallow

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Billion

  • Hellboy

    ★★

  • The Silence

    ★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Pet Sematary

    ★★★½

  • Five Feet Apart

    ★½

  • Love, Death & Robots: The Secret War

    ★★★★★

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

    ★★★★★

  • Love, Death & Robots: Ice Age

    ★★★★★

  • Love, Death & Robots: Blindspot

    ★★★★½

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

    ★★★★★

  • Love, Death & Robots: Lucky 13

    ★★★

  • Love, Death & Robots: Fish Night

    ★★★★½

  • Love, Death & Robots: Helping Hand

    ★★★½

  • Love, Death & Robots: Three Robots

    ★★★★½

  • Love, Death & Robots: Shape-Shifters

    ★★★

  • Love, Death & Robots: The Dump

    ★★★

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Good Hunting

    ★★★★★