Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
What Lies Below

What Lies Below

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hairspray

Hairspray

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Cherish

Cherish

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tom Papa: You're Doing Great!

Tom Papa: You're Doing Great!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Dogs

Hot Dogs

×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marvelous and the Black Hole

Marvelous and the Black Hole

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
The True Don Quixote

The True Don Quixote

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palante, Siempre Palante! The Young Lords

Palante, Siempre Palante! The Young Lords

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Merata: How Mum Decolonised the Screen

Merata: How Mum Decolonised the Screen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry