• Paris Blues

    Paris Blues

    ★★★½

    this was very sweet and slow and made me feel / hunger for a life like this: jazz clubs, dinner parties, so on and so forth. but it also had an underdeveloped script, i think. we did get a lot of wandering in paris and jazz though! i thought sidney poitier and diahann carroll had a great storyline + chemistry, but i didn’t love joanne woodward or paul newman in this... especially the end (it was sad, and funny at…

  • The Guest

    The Guest

    ★★

    what can i say. he can’t be tamed!

  • American Murder: The Family Next Door

    American Murder: The Family Next Door

    this reminded me that i don’t really like true crime because i’m paranoid enough as it is!

  • Hairspray

    Hairspray

    i don’t like this mooooovie v much i’m sorry 😩 there are a couple good songs though

  • What Lies Below

    What Lies Below

    ½

    when he put salt in her glass of water i knew he was weird. AND THEN IT GOT SO MUCH WORSE

  • The Five-Year Engagement

    The Five-Year Engagement

    ★★★

    there are some cringe moments in this for sure. but when harry met sally + this movie made me romanticize new year's eve parties to such an extent that every new year i feel disappointed that i am (almost) always at home with my parents + will be for the foreseeable future

  • Acts of Vengeance

    Acts of Vengeance

    ½

    what do you want me to say? Bad

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    i have waited nine years for lucy to watch this movie + we were all tired but we DID IT + that is the power of patience

  • Cherish

    Cherish

    ★★★½

    personally i had a great time... i was v entertained... tbn + robin rights... we will choose to forget the ending bc idk why they did that to EITHER of them

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    my dad was like this is like inception + the matrix + the terminator all at once + i was like idk about all that man. i just know i was a little bored! i don’t know. is there something 👀 i am not SEEING 👀 admittedly i was not paying attention 100% of the time 👀 is that my fault or nolan’s 👀 hmm!

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    ★★★½

    someone on here said that natalie wood would've been forgotten if not for this movie + i was like ???? i— NATALIE WOOD? que no

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    this movie is so much better than i thought it was in 2015? wow. i was second-hand stressed but deeply invested... this has spoiled me for most action movies