Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Fisher and the Crypt of Tears

Miss Fisher and the Crypt of Tears

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dinotopia

Dinotopia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Novocaine

Novocaine

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
Edit this entry