Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbie and the Magic of Pegasus 3-D

Barbie and the Magic of Pegasus 3-D

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Jammin' in Jamaica

Jammin' in Jamaica

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Adventures of Arsene Lupin

Adventures of Arsene Lupin

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary

Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry