Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★

  • Suffragette

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Big Fish

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Scooby-Doo

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Into the Woods

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 110 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

The Aviator

Apr 20

Most Watched

Moulin Rouge!

4 times

Star Wars: The Force Awakens

3 times

Harry Potter and the Philosopher's Stone

3 times

Return of the Jedi

twice

The Empire Strikes Back

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Adventure
46 films
Drama
45 films
Comedy
34 films
Sci Fi
32 films
Action
31 films
Fantasy
22 films
Romance
19 films
Thriller
16 films
Family
14 films
Mystery
10 films
USA
91 films
UK
29 films
Germany
11 films
France
11 films
Australia
10 films
Canada
9 films
New Zealand
3 films
Greece
2 films
Ireland
2 films
English
109 films
French
17 films
Spanish
13 films
German
5 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
2 films
Czech
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

indi’s most liked review

Shrek 2

★★★★★

sorry but just this film's use of the song 'funkytown' is a five-fucking-star cinematic experience

More reviews

indi’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jenny's Wedding
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Hey Hey It's Esther Blueburger
Average weighted rating:

3.1

Films indi watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Truth
  • Suffragette
  • Dark Shadows
  • Zoolander
  • Into the Woods
  • Jenny's Wedding
  • The X Files: I Want to Believe
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games
  • The X Files: I Want to Believe
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Lobster
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Spectre
  • What We Do in the Shadows
  • Robot Overlords
  • Brooklyn
  • Gone Girl
  • Jumanji
  • The X Files
  • Moulin Rouge!
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Shrek 2
  • District 9
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Great Expectations
  • Life Partners
  • Boogie Woogie
  • Return of the Jedi
  • The Martian
  • The Empire Strikes Back
  • Get Smart
  • Scooby-Doo
  • Sicario
  • The X Files
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Mad Max: Fury Road
  • Trainwreck
  • Meet the Robinsons
  • Descendants
  • Moulin Rouge!
  • Madame Bovary
  • Johnny English Reborn
  • Hairspray
  • Spy Kids
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Mad Max: Fury Road
  • Mr. Morgan's Last Love
  • Johnny English Reborn
  • Big Fish
  • I've Loved You So Long
  • Big Hero 6
  • Mary Poppins
  • The Proposal
  • Step Up 2: The Streets
  • Pride & Prejudice
  • Inside Out
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Lilo & Stitch
  • Paris, Texas
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Mystery Train
  • Sunset Boulevard
  • Taxi Driver
  • Mulholland Drive
  • Do the Right Thing
  • On the Waterfront
  • Jurassic World
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Hysteria
  • The Queen of Versailles
  • Only Lovers Left Alive
  • Stoker
  • Bel Ami
  • Tangled
  • Pitch Perfect 2
  • Moulin Rouge!
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • The Duchess
  • An Education
  • Ex Machina
  • Pride
  • Moulin Rouge!
  • How I Live Now
  • A Trip to the Moon
  • Treasure Planet
  • Belle
  • Hey Hey It's Esther Blueburger
  • Love Streams
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Clueless
  • Agent Cody Banks
  • Avengers: Age of Ultron
  • Side by Side
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Babadook
  • Days of Heaven
  • The Aviator

World Map

Highly rated films indi is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Ivy
  • Masaan
  • Bitter Lake
  • Visaranai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more