Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Big Fish

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 182 Films watched
  • 15.2 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

Into the Woods

Jan 4

Most Watched

Hello, Dolly!

7 times

Into the Woods

5 times

Star Wars: The Last Jedi

3 times

Beauty and the Beast

3 times

Thor: Ragnarok

3 times

Last Film

The Florida Project

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
71 films
Comedy
69 films
Romance
60 films
Adventure
52 films
Fantasy
42 films
Music
36 films
Family
35 films
Action
35 films
Sci Fi
22 films
Animation
13 films
USA
161 films
UK
39 films
France
10 films
Germany
9 films
Canada
5 films
New Zealand
4 films
Australia
3 films
China
3 films
Hong Kong
3 films
Czechia
2 films
English
180 films
French
20 films
German
7 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Hungarian
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

indi’s most liked review

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

★★

you: george lucas can’t write dialogue
me, absolutely tearing myself apart with hysterical laughter after witnessing c3po’s disembodied head look sadly at his body and say “i’m beside myself” in a dejected tone: you fools. you absolute lowbrow heathens. how could you not understand the depth of this message

More reviews

indi’s most liked list

movies that would be fucking GREAT musicals and i won't hear anything against it*

*choices 1-35 belong to me, the remainder are from the people of letterboxd!!! democracy!!!

this list is a sister to this

i'm being lowkey when i say i will start a bar fight over any questioning of these choices. (okay for some people who apparently cannot understand sarcasm even when…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Bernadette Peters in Concert

Films indi watched in 2017

  • The Florida Project
  • Little Fockers
  • Call Me by Your Name
  • Carol
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Lady Bird
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Beauty and the Beast
  • Carol
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: Ragnarok
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Thor: Ragnarok
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Circle
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • It Follows
  • Thor: Ragnarok
  • The King and I
  • The King and I
  • The Martian
  • Friends with Benefits
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Great Gatsby
  • Hercules
  • Big Fish
  • Mamma Mia!
  • Carousel
  • Oklahoma!
  • Hello, Dolly!
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Baby Driver
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Kiss Me Kate
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Dunkirk
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • To the Bone
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Beguiled
  • The Lego Batman Movie
  • Fun with Dick and Jane
  • St. Trinian's
  • Ghostbusters
  • Hercules
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Wizard of Oz
  • RV
  • Hello, Dolly!
  • Gypsy
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Wonder Woman
  • Wonder Woman
  • Singin' in the Rain
  • War and Peace
  • She Loves Me
  • Hello, Dolly!
  • Amélie
  • Mindhorn
  • The Importance of Being Earnest
  • Funny Lady
  • The Owl and the Pussycat
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Hello, Dolly!
  • The Mirror Has Two Faces
  • Interstellar
  • Bringing Up Baby
  • Meet the Fockers
  • What's Up, Doc?
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • What's Up, Doc?
  • The Zookeeper's Wife
  • The Guilt Trip
  • Funny Girl
  • Hello, Dolly!
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Singin' in the Rain
  • Hello, Dolly!
  • Moana
  • Elaine Stritch: Shoot Me
  • WALL·E
  • Nine to Five
  • Hello, Dolly!
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street in Concert
  • Into the Woods
  • Colossal
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Parent Trap
  • Follies: In Concert
  • Power Rangers
  • Big Little Lies
  • Aladdin
  • Waltz with Bashir
  • Beauty and the Beast
  • Anna Karenina
  • Pride & Prejudice
  • The Duke of Burgundy
  • Beauty and the Beast
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • The Conjuring
  • Kong: Skull Island
  • Into the Woods
  • Chicago
  • Katherine Ryan: In Trouble
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • Beauty and the Beast
  • Impromptu
  • Clue
  • Silent Movie
  • Loving
  • Fences
  • Arrival
  • Sondheim! The Birthday Concert
  • Six by Sondheim
  • Hell or High Water
  • The Lego Batman Movie
  • Company
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Florence Foster Jenkins
  • Les Misérables
  • Hacksaw Ridge
  • Lion
  • The Love Witch
  • 20th Century Women
  • Million Dollar Baby
  • Inferno
  • One Hundred and One Dalmatians
  • First Girl I Loved
  • Pink Cadillac
  • West Side Story
  • Smiles of a Summer Night
  • Sunday in the Park with George
  • Moonlight
  • A Little Night Music
  • The Edge of Seventeen
  • Anastasia
  • Sunday in the Park with George
  • Crimson Peak
  • Annie
  • Miss Sloane
  • Follies: In Concert
  • Into the Woods
  • Manchester by the Sea
  • Pennies from Heaven
  • A Monster Calls
  • Annie Get Your Gun
  • Hidden Figures
  • Freaky Friday
  • Nerve
  • Sunday in the Park with George
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • La La Land
  • The Jerk
  • Jackie
  • Moana
  • Bernadette Peters in Concert
  • Bobbie's Girl
  • Gypsy
  • Into the Woods
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Blade Runner
  • Into the Woods
  • Cinderella
  • Into the Woods

World Map

Highly rated films indi is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more