Highest rated films

  • Ocean's Eight

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Hello, Dolly!

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Pitch Perfect 3

Jan 2

Most Watched

Ocean's Eight

3 times

Pride & Prejudice

twice

Mamma Mia! Here We Go Again

twice

Mamma Mia!

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
28 films
Adventure
17 films
Drama
16 films
Action
16 films
Family
13 films
Romance
11 films
Sci Fi
9 films
Fantasy
8 films
Thriller
6 films
Animation
5 films
USA
48 films
UK
13 films
France
5 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Japan
2 films
India
1 film
Australia
1 film
Norway
1 film
English
49 films
French
5 films
Xhosa
3 films
Russian
2 films
Cantonese
1 film
Lithuanian
1 film
Norwegian
1 film
Spanish
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

indi’s most liked review

Pitch Perfect 3

★★

the thing that annoys me the most about these movies is that you just legitimately CANNOT tell when they are supposed to have given a "bad" performance unless rebel wilson like projectile vomits on the russian head of state who is inexplicably in attendance at the italian piazza theyre all nae naeing in

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Iliza Shlesinger: Elder Millennial
Average weighted rating:

3.4

Films indi watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Pride & Prejudice
  • Coraline
  • Toy Story
  • Mary Poppins
  • Black Swan
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Iliza Shlesinger: Elder Millennial
  • The Spy Who Dumped Me
  • A Star Is Born
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Johnny English Strikes Again
  • Ocean's Eight
  • Wonder
  • Paddington 2
  • Crazy Rich Asians
  • Gone Girl
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Mamma Mia!
  • Ant-Man
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Princess Diaries
  • Ocean's Eight
  • Inside Out
  • The Incredibles
  • Incredibles 2
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ocean's Eight
  • Heathers
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Paddington
  • Pride & Prejudice
  • Hello, Dolly!
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • La La Land
  • The Post
  • Big Little Lies
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Downsizing
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • The Greatest Showman
  • Pitch Perfect 3

World Map

Highly rated films indi is yet to see

  • James Acaster: Repertoire
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more