Highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Aladdin and the King of Thieves

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

The Favourite

Jan 14

Most Watched

The Favourite

5 times

Star Wars: The Rise of Skywalker

3 times

Star Wars: The Last Jedi

3 times

Knives Out

twice

The Empire Strikes Back

twice

Last Film

Indiana Jones and the Last Crusade

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Adventure
54 films
Drama
52 films
Action
37 films
Comedy
37 films
Sci Fi
30 films
Romance
21 films
Family
20 films
Fantasy
19 films
Animation
16 films
History
12 films
USA
102 films
UK
38 films
France
8 films
Ireland
7 films
Australia
5 films
Germany
5 films
Canada
4 films
Sweden
2 films
Italy
2 films
New Zealand
2 films
English
117 films
Spanish
13 films
French
11 films
Italian
6 films
Japanese
5 films
Xhosa
4 films
German
4 films
Russian
4 films
Czech
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

indi’s most liked review

The Favourite

★★★★★

R       ᴀ       ᴄ      ʜ      ᴇ      ʟ
W        ᴇ          ɪ         s        ᴢ
P       ʟ       ᴇ      ᴀ    …

More reviews

indi’s most liked list

2019 awards contenders that include a scene where the scraggily attractive leading man sings an explosively emotional sondheim song at a crucial moment

joker (2019) excluded because instinctively i know that, gun to his head, todd phillips would not be able to tell me what send in the clowns is about

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Silence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

They Call Him Mister Babadook: The Making of The Babadook
Average weighted rating:

3.2

Films indi watched in 2019

  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Knives Out
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Return of the Jedi
  • The Lone Ranger
  • Booksmart
  • The Golden Compass
  • Phantom Thread
  • Marriage Story
  • Knives Out
  • Barbie and the Magic of Pegasus 3-D
  • Jammin' in Jamaica
  • Barbie as Rapunzel
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • In & Out
  • Paddington 2
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Solo: A Star Wars Story
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Adventures of Arsene Lupin
  • Unbelievable
  • The Martian
  • It Chapter Two
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Force Majeure
  • Aquamarine
  • It
  • Joker
  • Les Misérables
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • The Lion King
  • Edward Scissorhands
  • Spider-Man: Far from Home
  • Sharp Objects
  • Rocketman
  • Toy Story 4
  • Chernobyl
  • Game of Thrones: The Last Watch
  • Aladdin and the King of Thieves
  • Aladdin
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Endgame
  • Tomb Raider
  • Ant-Man and the Wasp
  • Dumbo
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Silence
  • La La Land
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Grizzly Man
  • The Dirt
  • Toy Story 3
  • Captain Marvel
  • Avengers: Infinity War
  • They Call Him Mister Babadook: The Making of The Babadook
  • Mindhorn
  • Coco
  • The White Princess
  • Lovesong
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • 101 Dalmatians
  • The Wife
  • Green Book
  • Cold War
  • Roma
  • The Brothers Bloom
  • The Bourne Legacy
  • BlacKkKlansman
  • Page Eight
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Pocahontas
  • The Cry
  • If Beale Street Could Talk
  • The Whistleblower
  • The Favourite
  • The Mercy
  • Constantine
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Deep Blue Sea
  • The Brothers Bloom
  • Mary Poppins Returns
  • My Cousin Rachel
  • About a Boy
  • Isle of Dogs
  • Youth
  • The Lovely Bones
  • The Lobster
  • Mary Queen of Scots
  • Denial
  • The Light Between Oceans
  • Vice
  • Disobedience
  • The Favourite
  • Bohemian Rhapsody
  • Definitely, Maybe
  • Oz the Great and Powerful
  • The Mummy Returns
  • The Favourite
  • Aquaman
  • The Mummy
  • The Favourite

World Map

Highly rated films indi is yet to see

  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Cleaners
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Primal
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more