PJ has logged 396 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
06
The Mayfair Set

The Mayfair Set

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Biidaaban (The Dawn Comes)

Biidaaban (The Dawn Comes)

2018
×
Edit this entry  
19
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Loop

Loop

2020
×
Edit this entry  
11
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry