PJ has logged 39 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Life After Pi

Life After Pi

2014
×
Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Any Number Can Win

Any Number Can Win

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Some Mother's Son

Some Mother's Son

1996
×
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
St. Louis Superman

St. Louis Superman

2019
×
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
02
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
Edit this entry  
02
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
Edit this entry  
01
In the Absence

In the Absence

2018
×
Edit this entry  
01
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
Edit this entry