plesin has logged 84 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Edit this entry  
01
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
11
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mister America

Mister America

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Edit this entry  
01
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★½
Edit this entry  
12
The Donut King

The Donut King

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★½
Edit this entry  
13
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Philly D.A.

Philly D.A.

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cane River

Cane River

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Legend of Nigger Charley

The Legend of Nigger Charley

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★
Edit this entry  
29
California Suite

California Suite

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
Clifford

Clifford

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Romance

Romance

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mingus: Charlie Mingus 1968

Mingus: Charlie Mingus 1968

1968
×
★★★★
Edit this entry