lyra 🌾⚙️ has logged 42 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Madagascar

Madagascar

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Darkman

Darkman

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry