lyra 🌾⚙️ has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Colour Room

The Colour Room

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pirates

Pirates

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mission

The Mission

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Battle at Lake Changjin

The Battle at Lake Changjin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of the Beehive

Children of the Beehive

1948
×
Read the review Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Read the review Edit this entry