lyra 🌾⚙️ has logged 35 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Fury

Fury

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Cops vs. Thugs

Cops vs. Thugs

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Missed Call 3: Final

One Missed Call 3: Final

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Street Mobster

Street Mobster

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Japan Sinks: 2020

Japan Sinks: 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Japan Sinks

Japan Sinks

1973
×
Read the review Edit this entry  
03
Spirits' Homecoming

Spirits' Homecoming

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
Read the review Edit this entry