laird has logged 40 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We're Going to Eat You

We're Going to Eat You

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Go West

Go West

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Curse of Evil

Curse of Evil

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild in the Streets

Wild in the Streets

1968
×
Read the review Edit this entry  
27
Hide And Go Shriek

Hide And Go Shriek

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Eye

Black Eye

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
The Miracle Fighters

The Miracle Fighters

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burn!

Burn!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Merantau

Merantau

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cat

The Cat

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room Service

Room Service

1938
×
★★★
Edit this entry  
16
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boss Nigger

Boss Nigger

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Cisco Pike

Cisco Pike

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beginner's Luck

Beginner's Luck

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mismatched Couples

Mismatched Couples

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cheerleaders

The Cheerleaders

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
The Undertaker and His Pals

The Undertaker and His Pals

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry