laird has logged 29 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dixie Dynamite

Dixie Dynamite

1976
×
Edit this entry  
24
Roaring Fire

Roaring Fire

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Strange Confession

Strange Confession

1945
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pillow of Death

Pillow of Death

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Frozen Ghost

The Frozen Ghost

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witchfire

Witchfire

1986
×
Edit this entry  
17
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
Edit this entry  
16
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Expect No Mercy

Expect No Mercy

1995
×
Edit this entry  
14
From Beyond

From Beyond

1986
×
Edit this entry  
14
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
12
Patrick Still Lives!

Patrick Still Lives!

1980
×
Read the review Edit this entry  
11
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Forest

The Forest

1982
×
Read the review Edit this entry  
08
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
Read the review Edit this entry  
07
Savage

Savage

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Edit this entry  
06
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Van Nuys Blvd.

Van Nuys Blvd.

1979
×
Edit this entry  
04
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry