PokyGem has logged 240 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Silence Is a Falling Body

Silence Is a Falling Body

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Il Siciliano

Il Siciliano

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hours

The Hours

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dykes, Camera, Action!

Dykes, Camera, Action!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mister

Mister

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry