• Blue Bayou

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Four Roads

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Wish You

    ★★★

  • The Dig

    ★★

  • The White Tiger

    ★★★

  • Burrow

  • News of the World

    ★★½

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • The Prom

    ★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • A Concerto Is a Conversation

  • Two Distant Strangers

  • Sundown

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Life Ahead

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Over the Moon

    ★½

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Run

  • Umbrella

    ★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • The Stranger by the Shore

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Black Is King

    ★★★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Query

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • Colette

  • Emma.

    ★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Yes-People

  • Do Not Split