Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★½
Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Sundown

Sundown

2020
×
Edit this entry  
24
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★
Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stranger by the Shore

The Stranger by the Shore

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
All About

All About "All About Lily Chou-Chou"

2002
×
Edit this entry  
01
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Shots Fired

Two Shots Fired

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hands over the City

Hands over the City

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry