maykon has logged 20 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Edit this entry  
06
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
06
Tokyo Blood

Tokyo Blood

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry