polly has logged 126 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
30
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry  
31
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
Edit this entry  
31
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
31
October Sky

October Sky

1999
×
Edit this entry  
31
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Edit this entry  
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
Edit this entry  
30
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
Edit this entry  
30
Stepmom

Stepmom

1998
×
Edit this entry  
30
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
Edit this entry  
22
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Edit this entry  
31
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
Edit this entry  
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
31
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
Edit this entry  
14
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Native Son

Native Son

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry